ES dalībvalstis varētu automātiski apmainīties ar informāciju par dividendēm un kontu atlikumiem

Galvenā > Aktuāla informācija > ES dalībvalstis varētu automātiski apmainīties ar informāciju par dividendēm un kontu atlikumiem

Rīga, 12.jūn., LETA. Eiropas Komisija (EK) šodien ierosināja paplašināt automātisko informācijas apmaiņu starp nodokļu iestādēm Eiropas Savienībā (ES), lai pastiprinātu cīņu pret nodokļu nemaksāšanu, aģentūru LETA informēja EK pārstāvniecībā Latvijā.

EK ierosina dividendes, kapitāla pieaugumu, visus citus finanšu ienākumu veidus un kontu atlikumus iekļaut ienākumu kategoriju sarakstā, uz kuriem attiecas automātiskā informācijas apmaiņa ES iekšienē. Tas ļautu ES ieviest pasaulē visaptverošāko sistēmu automātiskai informācijas apmaiņai cīņai pret nodokļu nemaksāšu.

"Pateicoties šodienas priekšlikumam, dalībvalstis spēs labāk aprēķināt un iekasēt tām pienākošos nodokļus, savukārt Eiropas Savienība būs gatava cīnīties par augstākiem labas nodokļu pārvaldības standartiem visā pasaulē. Priekšlikums būs vēl viens iedarbīgs ierocis mūsu arsenālā, lai enerģiski apkarotu nodokļu nemaksāšanu," sacīja ES komisārs nodokļu, muitas, statistikas, revīzijas un krāpšanas apkarošanas jautājumos Aļģirds Šemeta.

Automātiskā informācijas apmaiņa ES iekšienē ir jau patlaban paredzēta divos nozīmīgos tiesību aktos. ES direktīva par uzkrājumu aplikšanu ar nodokļiem nodrošina, ka dalībvalstis ievāc datus par nerezidentu uzkrājumiem un automātiski sniedz šos datus nodokļu iestādēm tajās valstīs, kurās uzturas attiecīgās fiziskās personas. Šī sistēma ir spēkā kopš 2005.gada. ES līderu sanāksmē 2013.gada maijā dalībvalstis apņēmās līdz gada beigām pieņemt pārskatīto direktīvu par uzkrājumu aplikšanu ar nodokļiem. Savukārt administratīvās sadarbības direktīvā no 2015.gada 1.janvāra ir paredzēta automātiska apmaiņa ar informāciju par citiem ienākumu veidiem, proti, ienākumiem no algota darba, direktoru maksas, ienākumiem no dzīvības apdrošināšanas līgumiem, pensijām, kā arī ienākumiem no īpašuma.

Šodienas priekšlikuma mērķis ir pārskatīt Administratīvās sadarbības direktīvu, kā rezultātā automātiskā informācijas apmaiņa no minētā datuma attiektos arī uz dividendēm, kapitāla pieaugumu, citiem finanšu ienākumiem un kontu atlikumiem.

Kopā ar iepriekš minētajiem noteikumiem par automātisku informācijas apmaiņu EK priekšlikums nozīmē, ka dalībvalstis savstarpēji apmainīsies ar informāciju tādā apmērā, kādā tās to dara ar ASV atbilstoši Ārvalstu konta nodokļa atbilstības aktam.

autors: Lāsma Grundule, LETA