Finanšu ministrs: Nav teikts, ka IIN līdz 20% jāmazina divu gadu laikā

Galvenā > Aktuāla informācija > Finanšu ministrs: Nav teikts, ka IIN līdz 20% jāmazina divu gadu laikā

Rīga, 4.jūl., NOZARE.LV. "Iedzīvotāju ienākuma nodokļa (IIN) ir jāmazina līdz 20%, bet nav teikts, ka tam jānotiek divu gadu laikā, jo nevaram paņemt 100 miljonus latu prom no valsts budžeta un cerēt, ka pietiks naudas visam, kam nauda nepieciešama," intervijā laikrakstā "Diena" norāda finanšu ministrs Andris Vilks (V).

Viņaprāt, diskusijas par to, vai 2014.gadā sagaidīsim IIN samazināšanu no 24% uz 22% būs ilgas un asas, bet galvenais esot vienoties - ne tikai politiķu vidū, bet arī sabiedrībā -, ka darbaspēka nodokļu mazināšana tiek īstenota līdz ar sociālās nevienlīdzības mazināšanu un atbalstu demogrāfijai.

"Ja virzāmies uz IIN samazināšanu līdz 20%, tad neredzu iespēju paralēli neko nedarīt ar pievienotās vērtības nodokli (PVN) vai nekustamā īpašuma nodokli (NĪN)," uzsver Vilks.

Kā vēstīts, lai no nākamā gada varētu samazināt iedzīvotāju ienākuma nodokli (IIN) par diviem procentpunktiem - līdz 22% -, varētu celt pievienotās vērtības nodokli (PVN), šāds viedoklis izskanēja biznesa portāla "Nozare.lv" rīkotajā diskusijā.

Ienākumu nevienlīdzības mazināšanai partija "Vienotība" 2014.gada budžeta kontekstā piedāvā samazināt IIN nevis par plānotajiem diviem procentpunktiem, bet - vienu, liekot akcentu uz neapliekamā minimuma un ar IIN neapliekamās summas par apgādājamo palielināšanu. Savukārt koalīcijas partneri - Reformu partija (RP) -, kā arī uzņēmēji tam nepiekrīt, iebilstot, ka pērn pieņemtais likums par virzību uz IIN samazinājumu 2014.gadā par diviem procentpunktiem un 2015.gadā - līdz 20%, ir jāpilda.

"Dažiem politiķiem ir strikta nostāja - jābūt tā, kā iepriekš runāts. Tomēr jāņem vērā, ka dzīvojam strauji mainīgā vidē. Latvijā grūti noteikt vadlīnijas trim vai pieciem gadiem, cerot, ka piepeši neparādīsies negaidīti, bet būtiski faktori, kas jāņem vērā," intervijā laikrakstam skaidro finanšu ministrs.

Viņaprāt, pat turpinot IIN samazināšanu, sabiedrība tik un tā teiks, ka samazinājumu neizjūt, bet mērķis esot panākt, ka tieši neto alga maciņos būtu lielāka ikvienam, it īpaši tiem iedzīvotājiem, kam papildu lati visvairāk vajadzīgi.

Jautāts, vai vajadzētu atgriezties pie iepriekšējās PVN likmes, finanšu ministrs atbild, ka šāds variants ir jāapsver, tomēr viņš pagaidām negribētu nosaukt konkrētu gadu, kad PVN paaugstināšana reāli varētu notikt.

Vilks joprojām uzskata, ka ir kompleksi jārisina vienlaikus vairāki jautājumi - gan IIN mazināšana, gan valsts sociālās apdrošināšanas obligāto iemaksu pārskatīšana, gan minimālās alga celšana. "Tieši minimālās algas paaugstināšana ir ļoti pozitīvs solis, domāju, arī turpmāk minimālā alga augs," atzīmē ministrs.

Iepriekš biznesa portāla "Nozare.lv" diskusijā uzņēmēji uzsvēra, ka no nākamā gada IIN tomēr būtu jāmazina par diviem procentpunktiem, nevis par vienu procentpunktu, kā to piedāvā finanšu ministrs un labklājības ministre Ilze Viņķele (V).

Būvniecības uzņēmuma SIA "Re&Re" valdes priekšsēdētājs Ainārs Pauniņš stāstīja, ka pērn pieņemtais lēmums par IIN pakāpenisku samazināšanu līdz 20% 2015.gadā ir konstruktīvs un šim lēmumam ir jāseko.

"Uzņēmuma budžetā esam paredzējuši IIN samazinājumu, tāpēc šī nodokļa samazinājuma ierobežošana rada apgrūtinājumu. Plaisa starp mums un pelēko ekonomiku joprojām pastāv, un tā nav būtiski samazinājusies. Tāpēc būtu jāstrādā vairāk, lai šīs plaisa mazinātos. IIN samazinājumam būtu jāpaliek tādā līmenī, kā tas ir noteikts likumā, ja tas ir iespējams," uzskata uzņēmējs.

Arī SIA "Spilva" finanšu direktors Toms Didrihsons atzina, ka "Spilvai" kā starptautiskam uzņēmumam ir māsasuzņēmumi Igaunijā un Lietuvā un jau vairākus gadus redzams, ka darbaspēka nodokļu likme Latvijā ir lielāka nekā kaimiņvalstīs. Tajā pašā laikā darba ņēmējs pie vienāda atalgojuma uz rokas saņem vismazāko algu.

"Kad uzņēmuma grupas līmenī tiek pieņemti lēmumi par investīcijām, grupa no darbaspēka nodokļu viedokļa dod priekšroku kaimiņvalstīm. Uzņēmums līdz šim rēķinājās, kas nodokļu slogs Latvijā samazināsies," teica Didrihsons.

Pauniņš skaidroja, ka, samazinot IIN likmi par vienu procentpunktu, "Re&Re" no gada kopējā apjoma, kas ir aptuveni 50 miljoni latu, varētu pazaudēt no 160 000 līdz 200 000 latu. "Tā ir pietiekami liela summa, kas ir jānoraksta, jo nevaram atļauties nemaksāt apakšuzņēmējiem vai arī nemaksāt tās algas, kādas esam nolīguši. Pareizāk būtu vismaz 2014.gadā IIN likmes samazinājumu nemainīt, lai starptautiskie investori saprot, ka šī valdība ir nopietna," sacīja būvnieks.

Kā ziņots, lai mazinātu Baltijas valstu konkurenci par investīcijām un darba vietām, 2012.gada 24.maijā Saeima galīgajā lasījumā kā steidzamus atbalstīja grozījumus likumā par IIN, paredzot pakāpeniski samazināt IIN likmi - no 2013.gada 1.janvāra no 25% uz 24%, 2014.gadā - uz 22%, bet 2015.gadā - uz 20%. IIN samazināšanu par savu prioritāti ir izvirzījusi Reformu partija.

Par ienākumu nevienlīdzības mazināšanas pasākumiem tiks lemts valdībā 2014.gada valsts budžeta sagatavošanas un izskatīšanas laikā kopā ar visu ministriju priekšlikumiem jaunām politikas iniciatīvām un iesniegtajiem papildu finansējuma pieprasījumiem.

Nevienlīdzības mazināšanai 2014.gadā ierosināti trīs priekšlikumi - paaugstināt minimālo darba algu no līdzšinējiem 200 līdz 225 latiem, palielināt IIN atvieglojumu par apgādībā esošām personām līdz 98 latiem, kā arī piemērot diferencētu ar IIN neapliekamo minimumu atkarībā no algas lieluma no 45 līdz 84 latiem.

Autors: LETA
Avots: www.vid.lv