Tirgotāji: VID noteiktais nodokļu parādu slieksnis jāceļ vismaz līdz 1000 latiem

Galvenā > Aktuāla informācija > Tirgotāji: VID noteiktais nodokļu parādu slieksnis jāceļ vismaz līdz 1000 latiem

Rīga, 19.apr., NOZARE.LV. Valsts ieņēmumu dienesta (VID) noteiktais nodokļu parādu slieksnis 100 latu apmērā ir pārāk zems, tāpēc tas būtu jāpaaugstina vismaz līdz 1000 latiem, biznesa portālam "Nozare.lv" atzina aptaujātie tirgotāji.

"Elvi" zīmola un franšīzes devējas SIA "Pārtikas tirdzniecības apvienība" komercdirektore Laila Vārtukapteine teica, ka nodokļu parāda sliekšņa noteikšana 100 latu apmērā kā galvenais kritērijs uzņēmuma iekļaušanai šādā datubāzē nav viennozīmīgi vērtējama.

"Uzskatām, ka šis slieksnis būtu jāpaaugstina līdz vismaz 1000 latiem vai arī jānosaka papildu atruna, ka uzņēmums ilgstoši ir parādā valstij 100 un vairāk latus. Patlaban spēkā esošais parāda slieksnis situācijās, ja uzņēmums vērtē kāda sava biznesa partnera maksātspējas un darbības rezultātus, var nebūt objektīvs vērtēšanas līdzeklis," skaidroja Vārtukapteine.

SIA "Latvijas tirgotāju kooperācija "Aibe"" ("Aibe") pārstāve Diāna Riekstiņa teica, ka 100 latu kritērijs nedod lielu labumu, ja nepieciešams izvērtēt sadarbības partnera uzticamību vai viņa maksātspēju. "Parādi uzņēmumiem var rasties ne tikai laicīgu naudas problēmu dēļ, bet arī tehnisku kļūmju un pārrēķinu dēļ. No VID gribētos saņemt lielāku atbalstu un aktivitāti birokrātisku jautājumu risināšanai un daudzo procedūru vienkāršošanai, kas saistītas ar uzņēmējdarbības vadību, piemēram, izziņu un licenču izsniegšanu. Šādas izmaiņas būtiski palīdzētu uzņēmumu darbībā, un tās veicinātu parādu, tostarp arī nodokļu parādu, apmaksu."

Savukārt "Iki" veikalu tīkla operatora SIA "Palink" pārstāvis Raimonds Janševskis atzīmēja, ka VID izveidotā publiskā datubāze par nodokļu parādniekiem var atvieglot gan "Palink", gan, iespējams, arī daudzu citu uzņēmumu darbu, jo vairs nav nepieciešams potenciālajiem vai pašreizējiem sadarbības partneriem lūgt atsevišķi izziņu par nodokļu parādu esamību vai neesamību.

"Tagad to ikviens var operatīvi izdarīt tiešsaistē. Šī datubāze ir viens no instrumentiem, kas ļauj uzņēmumiem efektīvāk novērtēt potenciālos biznesa riskus," atzina "Palink" pārstāvis.

Gan "Pārtikas tirdzniecības apvienības", gan "Aibes", gan arī "Palink" pārstāvji teica, ka viņiem nav informācijas par to, ka uzņēmumiem būtu nodokļu parādi un tie atrastos šajā sarakstā.

Kā ziņots, VID veidotajā nodokļu parādnieku datubāzē atrodas arī mazumtirdzniecības veikalu tīkls "Maxima Latvija" un "Rimi Latvia". "Maxima Latvija" pārstāvis Ivars Andiņš norādīja, ka uzņēmums minēto sarakstu tā pašreizējā izpildījumā vērtē negatīvi, jo tas ir maldinošs.

Savukārt "Rimi Latvia" pārstāve Laura Podskočija teica, ka uzņēmums ir nepatīkami pārsteigts par šādu notikumu pavērsienu, kad iespējamas kļūdas dēļ VID sistēmā uzņēmuma "Rimi Latvia" vārds minēts parādnieku vidū, jo tas patlaban ļoti kaitē uzņēmuma tēlam.

Kā liecina ieraksts VID nodokļu parādnieku sadaļā, "Rimi Latvia" nodokļu parāds ir 10 531 lats, bet "Maxima Latvija" - 3566,33 lati.

Kā ziņots, vairāki biznesa portāla "Nozare.lv" aptaujātie uzņēmēji atzina, ka VID noteiktais nodokļu parādu slieksnis 100 latu apmērā ir pārāk zems un būtu jāvērtē tā paaugstināšanas iespēja, turklāt patlaban trūkst informācijas par tā izveidošanas argumentāciju.

Valsts ieņēmumu dienesta (VID) nodokļu parādnieku datubāzē 1.aprīlī bija pieejama informācija par 53 594 nodokļu parādniekiem - uzņēmumiem -, kam nodokļu parāds ir virs 100 latiem. Bet saskaņā ar "Firmas.lv" un "Latvijas Tālruņa" datiem Latvijā patlaban ir aptuveni 55 000 aktīvu uzņēmumu, kas veic komercdarbību.

Finanšu ministrs Andris Vilks (V) gan nesaskata nekādus apgrūtinājumus vai riskus uzņēmējdarbības attīstībai un organizēšanai saistībā ar to, ka VID parādnieku datubāzē aprīļa sākumā bija pieejama informācija par 53 594 nodokļu parādniekiem juridiskām personām, kam nodokļu parāds ir virs 100 latiem.

autors Ainārs Sauka, Nozare.lv