Uzņēmumi no 9.jūlija varēs pārreģistrēt pamatkapitālu eiro

Galvenā > Aktuāla informācija > Uzņēmumi no 9.jūlija varēs pārreģistrēt pamatkapitālu eiro

Rīga, 26.apr., NOZARE.LV. No 9.jūlija uzņēmumi varēs sākt pārreģistrēt uzņēmuma pamatkapitālu eiro, bet jaundibināti uzņēmumi no šī datuma varēs sākt reģistrēt uzņēmuma pamatkapitālu eiro valūtā, biznesa portālam "Nozare.lv" pastāstīja Finanšu ministrijas eiro ieviešanas projekta vadītāja Dace Kalsone.

9.jūlijs ir datums, kad Eiropas Savienības (ES) Padomē plānots pieņemt gala lēmumu par mūsu valsts dalību eirozonā.

Pamatkapitāla pārreģistrācija eiro ir obligāta, un tā būs jāveic trīs gadu laikā.

Patlaban vēl nav īsti skaidrs, vai par to uzņēmumiem būs jāmaksā. Kalsone atzina, ka nedrīkstētu būt papildu birokrātiskas maksas, taču par šo jautājumu vēl tiek diskutēts darba grupā Tieslietu ministrijā, kas sagatavo grozījumus komerclikumā.

Latvijas Darba devēju konfederācijas prezidents Vitālijs Gavrilovs pauda viedokli, ka šis jautājums jāatrisina, lai būtu skaidrība, vai uzņēmumiem jāmaksā vai nē.

Kalsone uzsvēra, ka eiro ieviešanas likumā ir izskaidrots, kā notiks kapitālsabiedrību pamatkapitāla daļu pārreģistrācija no latiem uz eiro, un šis algoritms likumā noteikts, lai aizsargātu mazākuma akcionāru intereses.

Likumā teikts, ka pamatkapitāla daļu (akciju) denomināciju no latiem uz eiro veic, saglabājot esošo proporcionalitāti starp kapitālsabiedrības dalībniekiem (akcionāriem) un minimizējot pamatkapitāla izmaiņas.

Sabiedrības ar ierobežotu atbildību pamatkapitāla daļu nominālvērtību izsaka veselos eiro. Akciju sabiedrības akciju nominālvērtību izsaka eiro un centos. Veicot pamatkapitāla daļu (akciju) denomināciju, ievēro ES Padomes noteikto maiņas kursu un attiecībā uz akcijām arī eiro ieviešanas likumā noteiktos noapaļošanas principus.

Kapitālsabiedrības pamatkapitālu veido pamatkapitāla daļu (akciju) skaits, kas reizināts ar pamatkapitāla daļas (akcijas) nominālvērtību. Vērtību, ko iegūst, reizinot pamatkapitāla daļu (akciju) skaitu ar noapaļošanas rezultātā atlikušo vērtību, izmaksā kapitālsabiedrības dalībniekiem (akcionāriem) proporcionāli viņiem piederošajām pamatkapitāla daļām (akcijām). Dalībnieki (akcionāri) var pieņemt lēmumu par šīs vērtības pārskaitīšanu kapitālsabiedrības rezervēs, teikts likumā.

Saskaņā ar likumu kapitālsabiedrība, kuras statūtos pamatkapitāla daļas (akcijas) nominālvērtība izteikta latos, 30 mēnešu laikā no eiro ieviešanas dienas piesaka komercreģistra iestādē statūtu grozījumus, kas paredz pamatkapitāla daļas (akcijas) nominālvērtības izteikšanu eiro, un iesniedz tai dokumentu, kurā ietverta informācija par dalībniekiem piederošajām daļām.

Latvija eirozonai plāno pievienoties 2014.gada janvārī, un līdz šim datumam palikušas vēl 250 dienas.

autors Airisa Ādamsone, Nozare.lv